Sociaal Emotioneel Leren
Op de Kern werken we samen met u aan de ontwikkeling van uw kind, niet alleen op cognitief vlak, maar ook op sociaal-emotioneel gebied. Met de methode Kwink bieden we schoolbreed en structureel aandacht aan sociaal-emotioneel leren en de vijf bijbehorende competenties. Internationaal onderzoek wijst uit dat leerlingen van scholen die sociaal-emotioneel leren vormgeven door middel van een sterk ingevuld SEL-programma, hoger scoren op taal, lezen en rekenen dan scholen die dat niet doen. Als je het op een planmatige manier doet, verbetert niet alleen de sfeer in de groep, maar stijgen ook de cognitieve prestaties tot wel 13%. Méér aandacht voor sociaal-emotioneel leren is dus méér leeropbrengst!
Wanneer kinderen ook thuis stilstaan bij wat ze op school leren over zichzelf en anderen, helpt dat enorm om deze vaardigheden breder toe te passen. Daarom leggen we u graag uit hoe Kwink is opgebouwd, zodat u thuis dezelfde taal kunt spreken. Samen vormen we De Kern!
Doelstelling
Pro actief, schoolbreed en structureel aandacht besteden aan sociaal emotioneel leren (SEL), zodat kinderen op de Kern deze vaardigheden van jongs af aan eigen maken. Dit bevordert het sociaal klimaat binnen de school, draagt bij aan een sterke schoolcultuur en werkt preventief om probleemgedrag te voorkomen.
De methode Kwink
Elke Kwinkles start met een filmpje waarover de leerlingen vervolgens met elkaar in gesprek gaan. In de onder- en middenbouw werkt Kwink met een dierenwereld, in de bovenbouwfilmpjes zijn acteurs te zien. Kwink sluit aan bij de actualiteit en elk jaar worden er 20 nieuwe lessen per bouw ontworpen.
Kwink-slagen
Kwink gebruikt vijf basistechnieken die kinderen leren om volgens een vaste aanpak bepaalde situaties op te lossen. Deze noemen we ‘Kwink-slagen’.
-
De aardigspreker
-
De zelfvertrouwer
-
De verderkijker
-
De keuzechecker
-
De zelfontspanner
Als kinderen die technieken telkens op eenzelfde manier toepassen en daarmee succes ervaren, wordt de aanpak geïnternaliseerd. De onder- midden- en bovenbouw gebruiken dezelfde Kwink-slagen, die steeds iets worden uitgebreid. In het Kwink oudermagazine is meer uitleg over de Kwink-slagen te vinden.
Circus Ik
We maken gebruik van Circus Ik om met de kinderen te reflecteren op gedrag en handige gedragskeuzes te leren maken.
Waarom een circus? Op sommige momenten kan het hoofd van een leerling vol zitten met gedachten en/of emoties. Het is dan figuurlijk een ‘circus’ in het hoofd. Er is echter maar één persoon die invloed heeft op de keuzes die hij maakt, en dat is hijzelf. Daarom: Circus IK, welk gedrag laat jij zien?
Met aanpakken (giraf) wordt een strategie bedoeld die zich kenmerkt door positief, pro-sociaal gedrag. Te denken valt aan: overleggen, onderhandelen, samenwerken en communiceren. Aanpakgedrag heeft veel te maken met (fysiek) zelfvertrouwen: stevig staan, rustige en zelfverzekerde stem, oogcontact maken.
Aanvallen (bok) is een vechtaanpak. Het kind reageert via fysieke of verbale agressie. Je ziet het kind bijvoorbeeld slaan, bijten, schelden, een harde en dreigende stem gebruiken of een intimiderende lichaamshouding aannemen. Aanvallen voelt voor sommige leerlingen als een succesvolle strategie. Het leidt ertoe dat anderen bang voor je worden en je misschien zelfs status verwerft, waardoor je denkt zelfvertrouwen te hebben. Dit zijn voordelen op de korte termijn, op de langere termijn werkt het contraproductief, omdat anderen zich niet veilig bij je voelen en agressie in de samenleving niet getolereerd wordt.
Verstoppen (struisvogel) staat symbool voor een vluchtaanpak, waarbij passief en inactief op het probeel wordt gereageerd. Je ziet een kind bijvoorbeeld huilen, heel stil worden of juist overschreeuwen. Het kind kan ook het probleem letterlijk uit de weg gaan en een onzekere lichaamshouding aannemen.
Kenmerkend aan dit gedrag is dat het meestal niet helpt om je probleem zo op te lossen.
Het is belangrijk dat we nooit tegen kinderen zeggen ‘jij bent zoals bok’, maar dat we reflecteren door bijvoorbeeld te zeggen ‘je liet nu gedrag zien dat past bij bok, wat leverde dat op? Hoe zou gedrag dat bij giraf past eruit zien? En wat zou dat opleveren?’
Het Kwink emotiewiel
Kwink besteedt veel aandacht aan de ontwikkeling van de emotiewoordenschat. Het Nederlands Jeugdinstituut (NJi) benadrukt dat kinderen die meer emotiewoorden leren, beter in staat zijn hun gevoelens te verwoorden. Dit helpt hen zich begrepen te voelen en vermindert frustratie en probleemgedrag. Binnen Kwink maken we hiervoor gebruik van het Kwink emotiewiel. In het Kwink oudermagazine is meer informatie over het Kwink emotiewiel te vinden.